Staff Directory

 

Administration

Tina Waldrop Principal [email protected]
Rebecca Keffer Assistant Principal [email protected]

Guidance and Instructional Leadership

Heather Caldwell Instructional Literacy Coach
[email protected]
Margot Downie Math Coach
[email protected]
Stephanie Evans Interventionist [email protected]
Dana Harrison Guidance Counselor [email protected]
Fernande Fortun Guidance Counselor [email protected]
April Hatcher Curriculum Resource [email protected]
Faye Jenkins Student Behavior Intervention Coordinator [email protected]
Susan Lynch Clerk [email protected]
Brittany Mickler Behavior Tech [email protected]
Allison Smith School Psychologist [email protected]
James Stoner Critical Shortage Sub  [email protected]

Front Office Team

Bill Britton Technical Support [email protected]
Lisa Burney Secretary/ Bookkeeper [email protected]
Krystle Kelley School Nurse [email protected]
Sheila Lawshe Front Desk Receptionist [email protected]
Lucie Winchester Data Entry Operator
[email protected]

Kindergarten

Sarah Blevins [email protected]
Lori Hooks  [email protected]
Allison Oester [email protected]
Kelsey Peryam [email protected]
Brittany Sands [email protected]
Kathy Walker [email protected]
Becky Westover [email protected]

First Grade

Kristen Bailey [email protected]
Lisa Fehrs [email protected]
Bonny Furlong [email protected]
Chelsi Greear [email protected]
Gina Howard [email protected]
Corina Jahren [email protected]
Amy Wollwerth  [email protected]

Second Grade

Anna Allen [email protected]
Amanda Baker  [email protected]
Olivia Beltzner [email protected]
Jeanie Fouraker [email protected]
Monica Highman  [email protected]

Third Grade

Thomas Adornetto [email protected]
Ashley Foley [email protected]
Heather Foss [email protected]
Jessica Schaefer  [email protected]
Cindy Smeland [email protected]
Janet Whelan [email protected]

Fourth Grade

Stacy Asselta [email protected]
Ashley Cousins [email protected]
Zuwena Betsey [email protected]
Kathleen Hunting [email protected]
Daniel Navarra  [email protected]
Jeffery Thompson [email protected]

Fifth Grade

Erika Amara
Emily Blum  [email protected]
Leslie Keller [email protected]
Nancy McManus [email protected]
Lana Tomassetti [email protected]
Jennifer Twine [email protected]

ESE Team

Amy Brim Gifted Resource Teacher
[email protected]
Jodie Caplinger Occupational Therapist [email protected]
Sarah Gay Speech-Language Pathologist  [email protected]
Viviana Velazquez Speech-Language Pathologist [email protected]
Julie Johnson VE [email protected]
Rose Killian VE [email protected]
Misty Lake VE [email protected]
Brenda Marshall VE [email protected]
Richard Diem VE [email protected]
Deborah Giordano VE [email protected]
Ginny Hooks Paraprofessional  [email protected]
Sandra Johnston Paraprofessional [email protected]
Megan Oxborough Paraprofessional [email protected]
Doreen Parsons Paraprofessional [email protected]
Vivian Smith Paraprofessional [email protected]
Rona Welch Paraprofessional [email protected]
Susan Jansen Tutor [email protected]

Title I Team

Bobby Brill Paraprofessional [email protected]
Alison Finch Paraprofessional [email protected]
Isalee Mier Paraprofessional [email protected]

Pre-K / VPK / Head Start

Melissa Berry PreK [email protected]
Lori Burchfield PreK [email protected]
Maggie Granger PreK [email protected]
Kerri Harvey PreK [email protected]
Monica Molina PreK  [email protected]
Lindsey Studivant PreK  [email protected]
Tara Gatlin Paraprofessional [email protected]
Asha Sanon Paraprofessional [email protected]
Demara Sherman Paraprofessional [email protected]
BJ Stelz Paraprofessional  [email protected]
Mimi Velazquez Paraprofessional  [email protected]
JaNae Wadley Paraprofessional [email protected]
 

Resource Team

Kellie Blanco Media Specialist [email protected]
Renee Teta Media Paraprofessional [email protected]
Iwona Bielaszka Music Teacher
[email protected]
Kevin Kennedy Physical Education  [email protected]
Matt Mittelstadt Art Teacher
[email protected]
Angela Rossi PE Paraprofessional [email protected]

Maintenance and Facilities Team

Joey Strickland Maintenance Coordinator [email protected]
Tanika Anderson Custodian [email protected]
Jose Caride Custodian [email protected]
Tisha Humphrey Custodian [email protected]
Charlene Walker Custodian [email protected]
Frederick Wooster Custodian

Food and Nutrition Services Team

Marie Santoriello Cafeteria Manager [email protected]
Jean Alvarado Cafeteria Staff [email protected]
Renee Hunter Cafeteria Staff [email protected]
Vera Moore Cafeteria Staff [email protected]
Christy Thomas Cafeteria Staff [email protected]
Cherie Wallace Cafeteria Staff [email protected]

Extended Day Team

Heather O’Mara Extended Day Coordinator [email protected]
Jean Alvarado [email protected]
Geralynn Horan [email protected]
Maureen Steffens [email protected]
Levera Turner [email protected]
Cherie Wallace [email protected]